Jak začít psát
Chystáte se psát esej nebo jinou písemnou práci – ať už seminární, nebo závěrečnou, bakalářku, nebo diplomku. Jenže nevíte, čím a jak začít. Tento průvodce vám pomůže ujasnit si téma a strukturu práce, najít vhodné zdroje a zhodnotit, k čemu vám budou dobré. Najdete zde také odkazy na další průvodce k pomůckám pro akademické psaní, jako jsou nástroje AI pro vyhledávání literatury, citační manažery usnadňující práci se zdroji a jejich citování nebo jazykové nástroje na pomoc při psaní v cizím jazyce.
Nevíte si rady? Přijďte se s námi poradit na osobní konzultaci.
Prvotní volba či výběr tématu
Myslete na to, že psát nezačnete jen tak z ničeho nic – nejdřív musíte něco přečíst a v tématu se zorientovat.
Prací na bakalářce/diplomce strávíte spoustu energie a času, proto si zkuste zvolit či vybrat téma, pro které platí jedno z následujících tvrzení:
- jedná se o téma, které vás zajímá a rádi byste se o něm dozvěděli víc,
- jedná se o téma, o němž už něco víte/máte načteno a chcete se k němu vyjádřit,
- jedná se o téma, na němž vám osobně záleží.
Upřesnění tématu
S přesným vymezením tématu vám nejlépe poradí váš školitel nebo jiný odborník na danou oblast. Pokud si nejste jisti, jaké téma školiteli navrhnout, přijďte se s námi poradit na konzultaci.
Pokud píšete svoji první práci, bakalářka nebo diplomka někoho jiného vám pomůže ujasnit si, jak má výsledný produkt vypadat. Zkuste si ve školním repozitáři najít závěrečné práce z vaší katedry/ústavu anebo na podobné téma, jaké máte vy. Z posudků oponenta a školitele se dozvíte, jak byla práce hodnocena, v čem byly její klady/nedostatky.
Při upřesňování tématu se řiďte těmito pravidly:
Snažte se, aby téma nebylo příliš široké:
≫ Např. Srovnání ekonomiky Francie a Anglie
- zohledňovat všechny segmenty ekonomiky je sebevražedné (vybrat si třeba jen cestovní ruch);
- nemít žádné místní nebo časové omezení nedává smysl (v čem pak tkví to porovnání?);
- zpracovat toto téma bude nadlidský výkon.
Dejte pozor, aby téma nebylo až příliš konkrétní, abyste vůbec měli šanci najít k němu nějaké zdroje:
≫ Např. Rozdíl ve spotřebě čokolády M&M v Remeši a Liverpoolu v létě roku 1951 u seniorů ve věku 70-80 let
- k takovému tématu bude extra obtížné najít data a literaturu (těžko se tím někdo zabýval a vy už to nezměříte).
POZOR: Při zadávání tématu do systému školy se někdy doporučuje, aby bylo trochu vágní pro případ, že jej budete potřebovat v průběhu psaní změnit.
Co je hlavním cílem vaší práce?
Je dobré zvolit si takový název práce, který vám bude připomínat nejen to, o čem vlastně bádáte či píšete (téma), ale jaký je váš hlavní cíl.
Jaké cíle si kladou autoři odborných prací? Zpravidla usilují o to:
- poskytnout ucelený přehled o stavu bádání v nějaké otázce: např. Současné teorie vzniku života na Zemi, Angličtí básníci 20. století v českém překladu,
- provést metodický rozbor a výklad konkrétního textu či fenoménu: např. Scénologický rozbor dramatického textu na příkladu Shakespearova Othella,
- poskytnout metodické srovnání klíčového rysu dvou a více skutečností (textů, metod apod.): např. Srovnání růstových schopností holoubat u holuba hřivnáče a holuba texana,
- srovnat, vyhodnotit a vylepšit badatelské postupy a metody v konkrétní oblasti výzkumu: např. Nová metoda stanovení enzymové aktivity bakteriální nitrátreduktázy,
- přesvědčivě a podloženě argumentovat ve prospěch či neprospěch konkrétního tvrzení či hypotézy (např. o příčinné souvislosti mezi dvěma jevy): Fatální důsledky znečištění životního prostředí nanoplasty: existují důkazy?
- teoreticky spekulovat o povaze dosud neprobádaného či sporného jevu: Teorie velkého sjednocení: tři spekulativní návrhy.
Psaní jako projekt a proces
Přistupujte k psaní písemné práce jako k projektu, u kterého je dobré nastavit si hned na začátku správný postup a rozvrhnout si jednotlivé kroky. Dřív než začnete hledat literaturu či psát, ujasněte si:
- Má vaše písemná práce mít konkrétní délku či rozsah? Od předepsané délky či rozsahu práce se zpravidla odvíjí potřebná šíře záběru a množství zdrojů, které je nutno zpracovat.
- Má vaše písemná práce předepsaný formát? Existuje pro ni školní šablona? Pokud ano, nejdřív si předepsanou šablonu stáhněte a uložte na svůj počítač pod zvoleným názvem práce (klidně jen pracovním).
- Co když žádná šablona neexistuje? Vytvořte si vlastní osnovu – usnadní vám třídění zdrojů už při jejich vyhledávání. Ideální je totiž vyhledávat a třídit zdroje hned od začátku podle hlavních kapitol práce.
- Kam a jakou formou si budete nalezenou literaturu ukládat? Při psaní závěrečných prací vřele doporučujeme používat citační manažery.
- Provádíte vlastní měření či výzkum jiného druhu? Ujasněte si, jak budete spravovat svá výzkumná data, aby se dala spolehlivě použít při psaní práce, případně sdílet.
- Jaký je závěrečný termín odevzdání práce? Vytvořte si časový rozvrh jednotlivých kroků, podle kterého budete postupovat.
- Nechte si dostatek času na závěrečné úpravy práce (jazykovou korekturu, formátování, kontrolu citací a seznamu použitých zdrojů): pokaždé trvají déle, než předpokládáte.
- Vyhraďte si na psaní pravidelný čas, kdy vás nebude nikdo rušit.
Nevíte, jak na to? Inspirujte se
- příručkou Psaní odborných textů kolektivu autorů z Masarykovy univerzity v Brně.
- anglickým průvodcem Invention: Starting the Writing Process z dílny americké Purdue Online Writing Lab, který podrobně pokrývá všechny důležité kroky na začátku psaní.
Vyhledávání a průběžné zpracovávání zdrojů
Při vyhledávání všech zdrojů informací bez rozdílu je dobré mít jasno v těchto otázkách:
Co přesně hledám?
Od toho, jakou informaci chci najít, se bude odvíjet vhodný postup vyhledávání, ať už se jedná o volbu nejlepšího nástroje AI pro vyhledávání literatury, nebo o tvorbu a kombinování klíčových slov.
Porovnejte tyto příklady obecné X konkrétně zvolené kombinace klíčových slov:
Global warming AND polar bear
= hodí se v začátcích, když prozkoumávám terén a ujasňuju si, jaké problémy spojené s medvědy a globálním oteplováním můžu řešit.
X
"global warming“ AND "polar bear*“ AND "population size“ AND "hunting success rate“ AND ("Hudson bay“ OR Manitoba OR Ontario) NOT Greenland
= konkrétní zadání pro získání informací o tom, jak globální oteplování ovlivňuje populaci medvědů v závislosti na úspěšnosti jejich lovu v Hudsonově zálivu a jeho okolí, ne v Grónsku.
Kde to nejspíš najdu?
Cesta k potřebným informacím není lehká, zpravidla nenajdete všechno na jednom místě:
- Akademické zdroje (odborné články, závěrečné práce, materiály z konferencí) zkuste vyhledávat přes Google Scholar napojený na NTK nebo pomocí specializovaných nástrojů AI, jako je Scite_.
- Závěrečné práce hledejte v repozitářích univerzit, přes portál theses.cz (u českých VŠ) nebo přes databázi ProQuest Dissertations and Theses Global.
- Statistiky, výroční zprávy firem apod. hledejte přes Google nebo specializované weby a databáze.
- Data z vlastního výzkumu a měření. Jak s nimi správně zacházet – zejména jak si je uložit, aby se dala později spolehlivě využít a sdílet – vám poradí náš průvodce Správa výzkumných dat.
K čemu mi to bude?
Dřív než začnete zdroj podrobně studovat, přečtěte si jeho abstrakt či obsah a rychle si ho prolistujte. Zhodnoťte:
- k čemu vám zdroj bude: v jaké kapitole ho zužitkujete?
- jedná se o vhodný zdroj z odborného hlediska? Je lépe pečlivě vytěžit menší počet vysoce kvalitních zdrojů než se spoléhat na velké množství zdrojů nekvalitních.
Od počátku čtěte aktivně, ať zbytečně neztrácíte čas četbou nerelevantní či nevhodné literatury, kterou pak při psaní nevyužijete.
Kam to uložím nebo zařadím?
Při třídění a zpracovávání zdrojů se řiďte předepsanou strukturou a konkrétní osnovou své práce:
- Každá škola má vlastní pokyny týkající se struktury a formátu práce: řiďte se jimi. Hned na začátku si vytvořte a uložte soubor s názvem vaší práce.
- Pokud nemáte předepsán konkrétní vzor či šablonu, vytvořte si vlastní. Vypracujte si konkrétní osnovu: co zhruba budete psát v jakém oddíle, kapitole a podkapitole. Pro inspiraci a návrh osnovy můžete použít umělou inteligenci.
- Při hledání cíleně kombinujte klíčová slova tak, abyste měli dostatek materiálu a podložené informace ke každé jednotlivé kapitole.
- Z informací, které se dočtete, si dělejte průběžně poznámky a shrnutí a řaďte je do jednotlivých kapitol podle osnovy. Budete to sice ještě předělávat, ale v tuto chvíli už vlastně píšete.
Jak to ocituju?
Hned na začátku myslete na to, že každý zdroj, který použijete, musíte ocitovat. To znamená, že budete potřebovat vědět minimálně:
- kdo je za text zodpovědný: autor (fyzická osoba/organizace),
- název (knihy/článku/časopisu/webové stránky/videa),
- kdo informaci vydal a kde (hlavně u tištěných knih),
- časové údaje: u knih rok vydání, u věcí na webu datum zveřejnění/poslední změny,
- identifikátory publikace (ISBN, ISSN, DOI),
- URL (u zdrojů z webu).
Pokud většinu těchto informací nemáte, hledejte jiný materiál.
Používejte od samého začátku citační manažery, usnadní vám práci a ušetří čas.
Jaké zdroje použít a k čemu
K napsání bakalářky/diplomky zkuste vycházet z více typů zdrojů, každý je totiž přínosný v něčem jiném. Řiďte se tím, co přesně se potřebujete dozvědět a k čemu daný zdroj chcete využít.
Potřebuji se zorientovat v tématu.
- Encyklopedie, jako např. Wikipedie nebo Encyklopedie Britannica, nejsou sice zdroje, které byste ve své práci citovali, dovedou však být užitečné zejména v začátcích, kdy se seznamujete s tématem a ujasňujete si klíčová slova. Přepínání mezi jazykovými verzemi navíc často usnadní problémy s překladem z/do AJ.
- Přehledové publikace, jako jsou příručky (např. Handbook of Robotics) nebo souhrnné sborníky (Companion to…), vám poskytnou hlubší přehled o tématu. Zpracovávají zpravidla vývoj a historii oboru, současné trendy, mapují směry, kterými se obor vyvíjí. Porozumění kontextu je jedna z věcí, kterou je při psaní potřeba prokázat. V tomto typu publikace najdete informace, které uplatníte především v úvodu a teoretické části své práce:
- stanoví definice,
- ujasní terminologii a vývoj oboru,
- zavádí zkratky (např. HRI: human-robot interaction),
- nastíní kontext.
Potřebuji si udělat představu o předepsané formě písemné práce.
- Bakalářky, diplomky a dizertace vám mohou posloužit jako vzor a zdroj inspirace, zvláště u oborů, které mají mnoho studentů píšících na podobné téma (např. Ekonomika malého podniku – je velká pravděpodobnost, že teoretická část bude u všech prací podobná, nemůže být ale stejná). Nemusíte se omezovat pouze na vaši katedru či ústav, ale pozor: jiné školy mohou mít na zpracování práce jiné požadavky.
- Vždy se podívejte na oba posudky, hlavně abyste se vyvarovali chyb svých předchůdců. Podívejte se také na seznam zdrojů, ze kterých autor vycházel – třeba tam najdete dobré tipy. Od druhých ale nesmíte opisovat: pozor na plagiátorství!
Mám jasno o tématu i struktuře práce a řeším konkrétní otázku. Potřebuji si načíst stávající literaturu a zjistit, jaký je současný stav bádání.
- Odborné články a studie bývají kratší a zaměřené na konkrétní problém. Najdete je např. přes Google Scholar nebo přímo v knihovních databázích. Obvykle se výrazně liší podle toho, jaký typ odborné publikace představují: jestli se jedná o výzkumný článek, přehled literatury, metodologii apod.
- Z odborného článku, který se zabývá stejným tématem či řeší podobnou otázku jako vy, se dozvíte přinejmenším to, že už někdo dělal stejnou/podobnou věc. Ptejte se: v čem ji vy děláte jinak? Očekáváte jiné výsledky? Když na tyto otázky umíte odpovědět, prokazujete tím znalost problematiky. Dále můžete z odborné literatury vyčíst například:
- jaké přístroje se ve vašem oboru používají,
- jak se měří/získávají data,
- jak se vyhodnocuje,
- jak se interpretují výsledky,
- jaké jsou výhody/nevýhody použití daných postupů a metod. Zjistíte taky, jak byste mohli postupovat vy, když uplatníte stejné/podobné metody.
- Statistické informace: jedná se o data publikovaná statistickými úřady, centrálními bankami, odbornými asociacemi (národními, mezinárodními) apod. v jejich databázích a ročenkách (např. ČSÚ, ČNB, Eurostat, ECB, World Bank, OECD Data, OECD Stats, EIU, WHO, FAO, ITU, UNWTO). Vždy se dobře seznamte s definicí dat, případně se nebojte vznést dotaz na způsob jejich získávání. Srovnávejte srovnatelné.
- Informace o firmách, odvětvích a trzích: nejčastěji je najdete ve výročních zprávách firem, obchodních rejstřících, ročenkách odborných a průmyslových asociací a v marketingových výzkumech. Některé z těchto informací jsou volně dostupné na webu, jiné najdete v placených databázích (specializované knihovny), ale někdy je část dat dostupná i zdarma: např. databáze Orbis, Business Source Ultimate, Statista, Passport, MarketLine, Proquest One Business.
Dostupné knihy ve fondu Národní technické knihovny
Materiály NTK
- Jak na závěrečnou práci: Vyhledávání – webinář ze série určené pro pisatele závěrečných prací, který se soustředí na vyhledávání a různé typy zdrojů. K dispozici je prezentace a záznam webináře.
- Tipy pro psaní: Struktura práce a jazykové prostředky – další část ze série Jak na závěrečnou práci, tentokrát se zaměřením na strukturu závěrečné práce a obsah jejích různých částí.
- Psaní odborného textu: Jazykové prostředky – stručné shrnutí doporučení a tipů pro používání jazyka v odborném textu. Kromě verze v pdf je dispozici také video obsahující mluvený komentář (23 minut).
Doporučené webové stránky
- Napíšu diplomku – video-kurz Moravskoslezské vědecké knihovny určený studentům vysokých škol, kteří se potýkají s napsáním akademické práce.
- Jak psát závěrečnou práci – návod na psaní závěrečné práce Ústřední knihovny ČVUT, včetně volně dostupné příručky Jak psát vysokoškolské práce a Grafického manuálu ČVUT.
- Writing Point – webová stránka Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy na podporu akademického psaní v angličtině.
- Pokyny k psaní závěrečných prací na VŠCHT.
- Purdue OWL: The Writing Process – centrum pro akademické psaní doporučované předními světovými unverzitami. Tato vybraná sekce se zaměřuje na začátky psaní a výběr tématu.
- Texas A&M University Writing Center: Brainstorming – návody na psaní různých typů textů, úvodní brainstorming, citování, gramatiku.
- UC Berkeley Library: Types of Information – rozdělení jednotlivých zdrojů informací, se kterými se můžete setkat v knihovně.
- Blog Adama Herouta – univerzitní profesor z oboru IT radí, jak psát diplomku, čemu se vyhnout a na co si dát pozor.
Spravuje

Alena Dvořáková
- alena.dvorakova
- 232 002 596
Obory
Nanotechnologie, Odborné zdroje o Covid 19, Právo, Jak začít psátRychlé odkazy
Původní autor: P. Tassanyi, Kristina Millerová